Alışveriş Sepetiniz

Sosyal Medya Okur Yazarlığı
Sosyal Medya Okur Yazarlığı

Gerçekliğin ufacık bir fotomontaj dokunuşuyla çok hızlı bir şekilde değişebildiği yeni medya dünyasında, insanlar ufacık bir dezenformasyonla nasıl provoke olup, büyük olayların çıkmasında rol oynuyorlar? İşte bu soru, günümüzün en önemli sorularından ve sorunlarından yalnızca biri.

 

Bir toplumu kutuplaştırmak, birbirine kenetlendirmek, yönlendirmek, yepyeni duygular edindirmek eskiden sadece ana akım medyanın elindeydi. Sosyal medya ile bu güç, direkt olarak toplumun eline geçmiş oldu. Bu sayede toplumun düşünceleri başka kanallardan gelen direktiflerle değiştirilirken, şimdi bu güç tamamen toplumun elinde ve bu durum gerçeklere ilk elden ulaşmamızı sağladı. Bununla birlikte teyit edilmesi gereken bilgilerin kaynağına ulaşmayı da zorlaştırdı.

 

Sosyal medya okur-yazarlığı kursumuzda, dezenformasyonun ve mizenformasyonun öncelikle ne olduğunu öğreneceğiz. Bu bilgileri edinirken, bilginin kaynağını teyit etmeyi, medya yoluyla bazı düşüncelere ve duygulara kanalize olmamayı, medyayı doğru okumayı ve edindiğimiz bilgileri doğru kullanmayı öğreneceğiz.