Alışveriş Sepetiniz

2021 İlkbahar aylardan Mayıs. Kadıköy Moda'da yeniden hayat verdiğimiz 130 yıllık bir köşkteyiz. Animo Akademi' nin evinde.

Yıllardır oturduğum Moda'da belki de önünden defalarca geçtiğim ama pek de farkına varmadığım bu köşkten değerli çalışma arkadaşım Tülay Ödemiş sayesinde dört yıl önce haberdar oldum. Hemen işi gücü bırakıp koşarak gittim alıcı gözüyle baktım ve şimdi değilse ne zaman dedim. O ana kadar zihnimde bir yapbozun parçaları gibi duran hayaller bir anda yerine oturdu ve anlam kazandı.

 

Önünde uzun uzun durduğum yapıyı bitmiş haliyle gözümde canlandırdım. Tertemiz, pırıl pırıl bir bina... Bir devinim bir devinim... Gelenler gidenler, her yaştan insan kapıdan içeri merak ve ilgiyle giriyor keyifli bir gülümsemeyle ayrılıyor. Her kattan her odadan değişik tınılar, sesler yükseliyor. Müzik sesine karışan neşeli kahkahalar duyuyorum.  Yeni dostluklar kuruluyor, daha önce hiç yapmadığımız sohbetleri yapıyoruz. Etrafımızda birbirinden ilginç ne kadar çok insan varmış diyerek şaşkınlıkla birbirimizi dinliyoruz. Daha önce cesaret edemediğimiz birçok etkinliğe heyecanla katılıyoruz. Belki de o ana kadar farkında olmadığımız yeni yeteneklerimizi keşfediyoruz.

 

Neden böyle bir hayal kurdum? Çünkü pek çoğumuz gibi bir yandan çocuğu uğruna yıllarca bir etkinlikten diğerine bir kurstan öbürüne sürüklenmiş bir ebeveyndim. Üstüne hayat çarklarının içinde iyice sıkışmış bir bireydim. Hayatımı anlamlı hale getirmekti derdim ve bunu sadece kendim için değil benim gibi hisseden herkes için hayal etmiştim.

 

Gerçekten herkes için hepimiz için yaşantımızı ve ruhumuzu zenginleştirecek, zihnimizde yeni dalgalanmalar yaratacak, nefes aldığımız her anı anlamlı hale getirecek bir oluşum. Neden olmasındı. Her yaştan insana iyilik katalım. Bir sinerji yaratalım. Müthiş bir düşünsel alışveriş olsun. 

O çok zorlu proje ve inşaat safhalarını hemen atlıyorum. Tahmin ettiğimizden uzun sürdü tabii ki. Ülkenin koşulları, pandemi zorlukları derken doğal olarak tüm dünyanın önceliği hayatta ve ayakta kalmak oldu. Ama artık buradayız.

 

Bu yolculuğa çıkarken bana destek olan ailem, dostlarım ve çalışma arkadaşlarımla birlikte Animo Akademi'de hepimiz için yepyeni bir dünyanın kapılarını açıyoruz.

 

Yukarıda hep söz ettim ya. Zihin dedim, ruh dedim. Kurduğum bu kocaman hayali gerçeğe dönüştürürken çok düşündüm. Özel bir adımız olmalıydı. Kapsayıcı, kucaklayıcı olmalıydı. Dinamik, söylenişi kolay ve akılda kalıcı olmalıydı.

 

Derken okuduğum bir makalede ANİMO kelimesine rastladım. Hemen anlamını araştırdım.

 

Latince ZİHİN, BİLİNÇ İtalyanca RUH, İspanyolca CESARET demek.

 

Hayalimizi ve bizi bu kadar güzel tarif eden kelimeler... Söyledikçe sevdik ve kendimize ANİMO AKADEMİ dedik.

 

Hoş geldin Animo Akademi

Yolun açık olsun.

Herkes Animosunu seninle bulsun.

 

N.İpek SAYLAN

GİRİŞİM LİDERİ