Alışveriş Sepetiniz

Mobil Fotoğrafçılık Atölyesi
Mobil Fotoğrafçılık Atölyesi

Neredeyse ikiyüz yılı aşkın bir süredir hayatımıza gelişerek giren fotoğraf, koskoca resim sanatını köklerinden sarsarak, bambaşka anlatımlarla hayatımıza girdi. Resim sanatında salt göstermeci anlatımı yıkıp, çağdaş sanatın temellerinin atılmasına vesile olan fotoğraf, göstermecilik rolünü baştan sona üstlendi.

 

Yıllar geçtikçe hem ticari olarak, hem de sanatsal olarak türlere ayrılan fotoğraf, reklamdan savaşlara, belgeselcilikten röportajlara kadar tüm türleriyle, bize anlatılan hikayeleri görselleştiren ana unsur oldu.

 

Fotoğraf kompozisyon olarak sanatlılık anlamında gelişirken, teknolojik gelişmeler de ‘'anı kaydetmeye'' herkesin ulaşmasını sağladı. Önce kompakt fotoğraf makinelerin hayatımıza girmesiyle herkesin özel anlarını kaydetmesine vesile oldu, sonrasında mobil dünyayla birlikte diğer insanlarla paylaşım yapmamızı sağlayan ana araçlardan biri oldu.

 

Peki fotoğraf sadece anı kaydetmeye yarayan bir araç mı? Fotoğrafı sanatsal bir anlatım aracı olarak kullanamaz mıyız? Tabii ki evet! Peki bu anlatımı telefonlarımızın kamerasıyla gerçekleştirebilir miyiz? Elbette evet!

 

Mobil fotoğrafçılık atölyesi sayesinde katılımcılar özellikle fotoğrafın temel kompozisyon ögelerini öğrenip, fotoğrafı çekenin kamera değil, ‘'kendi gözleri'' olduğunu farkedecekler ve kameranın sadece kaydedici bir araç olduğunu öğrenecekler. Görsel anlatım dilini geliştirecek ve sadece telefonlarının kamerasıyla bile muhteşem fotoğraflar üretecekler.